Kim jesteśmy?

Witaj na naszym nowym blogu, który poświęciliśmy naszej pasji i długoletniej zajawce – jest nią ochrona głuszca zwyczajnego! Z tej strony Mateusz i Ania – młode małżeństwo ze wschodniej Polski, a zarazem entuzjaści przyrody. Od lat poświęcamy cały nasz wolny czas na badanie głuszca zwyczajnego i regularnie wymyślamy nowe sposoby na ochronę tego pięknego ptaka. Ten blog powstał po to, abyśmy mogli podzielić się z Tobą, nasz czytelniku, naszą pasją, motywacją i codziennym życiem. Chcemy pokazać Ci, jak piękna jest dzika przyroda i jak wiele wnosi do niej ukochany przez nas głuszec zwyczajny!

Jak to się zaczęło?

Początki naszej fascynacji głuszcami zwyczajnymi sięgają początków naszej znajomości. Pochodzimy z tego samego miasta i jako dzieci spędzaliśmy mnóstwo czasu na zabawie w lesie, wędrówkach i odkrywaniu tajemnic przyrody. Już w czasie studiów zrozumieliśmy, że łączy nas wiele wspólnego i wolny czas między zajęciami i egzaminami spędzaliśmy na łonie natury.

Pewnego dnia na naszej drodze stanął on – piękny kogut leśny w pełnej okazałości. Jesteśmy z dziką przyrodą za pan brat, dlatego od razu wiedzieliśmy, z kim mamy do czynienia. Byliśmy oszołomieni i zachwyceni pięknym upierzeniem głuszca, jego majestatyczną postawą oraz ciekawością, z jaką na nas spoglądał. Dużo później nauczyliśmy się odróżniać jego melodyjne odgłosy. Wrażenie, jakie wywarł na nas samiec głuszca pozostało w nas do dzisiaj.

Zapragnęliśmy dowiedzieć się czegoś więcej o głuszcu zwyczajnym, na szczęście mieliśmy ku temu wiele okazji, ponieważ oboje studiowaliśmy na kierunkach biologicznych. W ich trakcie nabyliśmy niezbędne umiejętności i wiedzę, aby zrozumieć, z jakimi zagrożeniami boryka się głuszec oraz w jaki sposób możemy mu pomóc. Już po zakończeniu studiów zrozumieliśmy, że nauka o głuszcach nie kończy się nigdy – do dzisiaj poszerzamy swoją wiedzę o tym gatunku, a także podejmujemy realne kroki na rzecz ochrony tych ptaków.

Jak wygląda nasz dzień?

Chociaż pracujemy w zawodach biurowych, każdą wolną chwilę, w urlopy i weekendy, spędzamy w lesie. Gdy tylko mamy taką możliwość budzimy się wcześnie rano i udajemy się na wędrówkę. Nie straszny jest nam deszcz, śnieg czy wiatr. Jesteśmy przygotowani na każde warunki. W naszym plecaku posiadamy niezbędny sprzęt do obserwacji zachowań głuszca. Staramy się zawsze być przygotowani na jego niespodziewane pojawienie się. Dodatkowo prowadzimy też notatki, w których umieszczamy własne obserwacje, na przykład coraz bardziej widoczną obecność człowieka w miejscach, które jeszcze kilka lat temu były uważane za dzikie i nieskalane ludzką działalnością.

Przez lata nauczyliśmy się rozpoznawać naturalne siedliska głuszców i z bezpiecznej odległości obserwujemy ich zachowania. Zapisujemy miejsca nowych siedlisk, które zauważymy podczas naszych wypraw i informujemy o nich odpowiednie organizacje. Naszym ulubionym momentem jest okres godowy. Robimy wtedy wszystko, co w naszej mocy, aby pozostać niezauważonymi, a przy okazji móc obserwować toki głuszców. To niesamowite widowisko!

Jak działamy?

Obserwacja głuszców zwyczajnych i wędrówki po lasach to tylko część naszych działań. Odkąd zrozumieliśmy, z jakimi zagrożeniami mierzy się gatunek głuszców zwyczajnych zaczęliśmy zastanawiać się, jak możemy pomóc tym pięknym ptakom przetrwać w stale zmieniającym się świecie:

  • Od kilku lat odwiedzamy szkoły podstawowe i szkoły średnie z wykładami na temat głuszców.
  • Edukujemy młode pokolenia, które nierzadko nie są świadome tego, jak ważną rolę w ekosystemie, ale także w polskiej kulturze i historii pełni głuszec.
  • Organizujemy spotkania lokalnych społeczności, które mieszkają w pobliżu naturalnych siedlisk leśnego koguta, pokazujemy nakręcone przez nas filmy i zrobione zdjęcia.
  • Nie owijamy w bawełnę i jasno przedstawiamy zagrożenia, z jakimi mierzy się głuszec. Tłumaczymy, że tym pięknym ptakom może pomóc każdy.

Wiemy, jaką siłę ma Internet i media społecznościowe, dlatego rozpoczęliśmy działalność online wierząc, że będziemy mogli trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców. Naszą misją jest zwiększenie świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony głuszca zwyczajnego i zachęcanie do podejmowania działań każdego, kto tak jak my, darzy te ptaki ogromnym szacunkiem.

Naszym kolejnym krokiem jest rozpoczęcie głębszej współpracy z organizacjami pozarządowymi i instytucjami naukowymi, które zajmują się ochroną przyrody – wierzymy, że wspólnie osiągniemy jeszcze więcej!